O nas
Przez osiem dekad - mimo zmieniających się czasów i warunków - nasza szkoła była i jest ostoją dla swoich wychowanków oraz gwarancją wysokiego poziomu nauczania, rozwijania pasji, poszanowania tradycji i wartości, którymi kierujemy się w działaniu: zaufania, odpowiedzialności, szacunku, uczciwości, współpracy, bezpieczeństwa i dialogu.
Uroczyste obchody 80 - lecia istnienia szkoły rozpoczęła Msza Święta odprawiona w Kościele św. Stanisława Kostki przez Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego. Jednym z koncelebransów Mszy Świętej był ks. Jarosław Kopeć – absolwent szkoły, który niezwykle ciepło wspominał swoją drogę od ucznia klasy piekarniczo - cukierniczej do kapłaństwa. Jego szczere, osobiste i pełne emocji słowa potwierdziły niezwykłą rolę szkoły w towarzyszeniu młodemu człowiekowi w rozwoju. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali do siedziby szkoły przy ul. Zygmunta Padlewskiego 2. Kolumnę zgromadzonych poprzedzał poczet sztandarowy szkoły nad którym opiekę sprawowali uczniowie: (Natalia Królikowska, Kornelia Szczawińska, Bartłomiej Żabolicki, Maria Boguska, Wiktoria Dąbrowska, Bartosz Gawart, Maria Pasikowska, Julia Michalska, Dominik Traczyk) przygotowani do pełnienia tej zaszczytnej roli przez Panią Grażynę Kobierecką.
W części oficjalnej uroczystości uczestniczyli razem z nami:
Pani Elżbieta Gapińska Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej,
Pan Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego,
Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Szymon Stułkowski,
Pan Albert Dyna Sekretarz Miasta Płocka,
Pan Łukasz Jankowski Zastępca Prezydenta Miasta Płocka ds. Polityki Społecznej,
Pani Daria Domosławska Radna Miasta Płocka,
Pan Tomasz Korga Radny Miasta Płocka,
Pani Anna Wiśniewska Dyrektor Delegatury w Płocku Kuratorium Oświaty w Warszawie,
Pani Agnieszka Harabasz Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Płocka,
Pan Tomasz Kominek Dyrektor Delegatury w Płocku Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie,
Pani Agnieszka Tanaś Przewodnicząca Rady Rodziców,
Pan dr hab. Andrzej Kansy Prorektor ds. studenckich Akademii Mazowieckiej w Płocku,
ksiądz Stefan Cegłowski Proboszcz Parafii przy Bazylice Katedralnej w Płocku,
ksiądz Sławomir Szczodrowski Proboszcz Parafii św. Stanisława Kostki w Płocku,
Pani Agnieszka Szatkowska Wiceprezes Zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Płocku,
Pan Marek Krysztofiak Przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ ,,Solidarność’’ w Płocku,
Pani Barbara Trzcińska Asystentka Pana Pawła Osieckiego Dyrektora Auchan w Płocku,
Pani Renata Bartnik Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Starej Białej,
a także dyrektorzy szkół i placówek oświatowych oraz instytucji wspierających szkołę. Nie zabrakło także emerytowanych dyrektorów, wicedyrektorów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Byli z nami również przedstawiciele uczniów i absolwentów, pracodawców oraz płockich mediów.
Nasza szkoła otrzymała wyróżnienia: Medal Pamiątkowy ,,Pro Masovia’’ od Marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego oraz Medal Janusza Korczaka od Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka za wieloletni udział młodzieży w warsztatach korczakowskich. Nauczyciele, dyrektor oraz pracownicy administracji i obsługi otrzymali Nagrody Prezydenta Miasta Płocka: Pani Anna Wawak, Pani Agnieszka Szczepaniak, Pani Małgorzata Garlej, Pani Urszula Frydrych, Pan Dariusz Kaczkowski, Pani Alicja Szymańska, Pan Henryk Cichecki. Nagrodą Dyrektora Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości w Płocku wyróżnieni zostali nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi: Pan Stanisław Domachowski, Pani Beata Szwęch, Pani Monika Makowska, Pani Małgorzata Czerwińska, Pani Marzena Klimowska, Pani Stanisława Tarnicka, Pani Natalia Orędowicz, Pani Grażyna Jabłońska, Pani Monika Jabłońska, Pani Mariola Tyburska, Pani Katarzyna Kajkowska–Pudlarz, Pan Włodzimierz Jagodziński, Pan Krzysztof Dobaczewski, Pani Sławomira Kubiszewska, Pani Ewa Chacińska, Pani Regina Sałkowska, Pani Bożena Frączkowska, Pani Edyta Kotkowska – Raczyńska, Pani Jowita Rudzińska, Pani Sławomira Bętlewska, Pani Grażyna Kobierecka, Pan Mirosław Wojciechowski.
Uroczystości szkolne rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru przez uczniów (Natalia Królikowska, Kornelia Szczawińska, Bartłomiej Żabolicki) i odśpiewania Hymnu Państwowego. Następnie prowadząca uroczystość - Pani Alicja Szymańska - poprosiła o zabranie głosu dyrektora szkoły Pana Henryka Cicheckiego, który powitał przybyłych gości i podziękował za obecność i wsparcie. Symboliczne róże wręczyli zebranym uczniowie (klasa 4 - technik turysta i technik spedytor) pod opieką Pani Joanny Tomczak. W części historyczno-artystycznej uroczystości uczniowie (Julia Jasińska, Kacper Tokarski, Justyna Karczmarczyk, Jakub Woźniak) wraz z nauczycielami (Ewa Chacińska, Alicja Szymańska, Henryk Cichecki) oraz pracownikami administracji i obsługi (Agnieszka Szczepaniak, Jowita Rudzińska, Urszula Frydrych) zaprezentowali historię powstania i rozwoju naszej szkoły oraz w krótkiej scenie dialogicznej dokonali wprowadzenia do prezentacji. W części artystycznej pokazano kunszt sztuki fryzjerskiej; zgromadzeni mogli podziwiać zjawiskowe fryzury przygotowane przez uczennice technikum usług fryzjerskich pod opieką Pań: Moniki Makowskiej, Moniki Jabłońskiej, Małgorzaty Ziemińskiej, Grażyny Kobiereckiej, Pauliny Kajkowskiej, Emilii Jędrychowskiej. Z powszechnym uznaniem i zachwytem zgromadzonych spotkała się również prezentacja kreacji balowych zaprojektowanych i wykonanych przez uczennice technik stylista pod opieką Pań: Małgorzaty Garlej i Katarzyny Kajkowskiej - Pudlarz. Finał występu uświetnił synchroniczny serwis kelnerski w wykonaniu uczniów klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych: (Adam Kamiński, Angelika Strzelecka i Damian Ziółkowski) przygotowanych przez Panią Agnieszkę Gabryszewską – Gnyp.
Z wielką atencją spotkała się scenografia uroczystości szkolnej przygotowana przez nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców (Pan Krzysztof Dobaczewski, Pani Sławomira Bętlewska, Pani Beata Szwęch, Pani Agnieszka Szczepaniak, Pan Stanisław Domachowski, Pan Włodzimierz Jagodziński, Pan Dariusz Kaczkowski, Pani Agnieszka Pachniewska). Budzące się do życia rozkwiecone drzewo magnolii ukrywało w koronie słowa - wartości, którymi kierujemy się w działaniu; wszędobylski motyw puzzla sugestywnie wskazywał na istotną dla całej społeczności szkolnej wartość, którą w bieżącym roku szkolnym jest współpraca.
Po trudach duchowych doświadczeń przyszedł czas na rozkosze podniebienia; uczniowie klas gastronomicznych pod opieką Pań: Bożeny Frączkowskiej, Justyny Rubinkowskiej, Anny Cichockiej, Agnieszki Gabryszewskiej – Gnyp, Elżbiety Bieniek, Małgorzaty Garlej przygotowali wykwintną ucztę; oszołomienie i zachwyt zebranych mieszał się z niedowierzaniem; to było pyszne i pięknie podane, i prześcigało kunszt najlepszych mistrzów sztuki kulinarnej. Goście mogli delektować się, m.in.: tatarem ze śledzia, mini burgerami i krewetami królewskimi w tempurze; na deser serwowano rogaliki Julianki - dumę naszej szkoły, produkt, którego recepturę opracowali i wytwarzają w szkolnej piekarni Panowie: Tadeusz Dorobek i Mirosław Wojciechowski.
Inspirujących doświadczeń estetycznych i wiedzy o szkole dostarczyły uczestnikom okolicznościowe wystawy; zebrani mogli podziwiać przygotowaną Przez Panie: Annę Wawak, Małgorzatę Czerwińską, Beatę Popiołek i Michała Kaczkowskiego wystawę poświęconą historii szkoły ,,Kartki z kalendarza’’, która w minimalistyczny i wysmakowany sposób opowiadała historię ludzi i ich dokonań. Wystawa ,,Szkoła dialogu’’ przygotowana przez Panią Ewę Chacińską i Panią Sławomirę Bętlewską pokazywała pedagogikę dialogu, tutoring szkolny, metodę pracy pedagogicznej w naszej szkole; metodę zbliżającą ludzi, pozwalającą na budowanie relacji bliskości i porozumienia. Uwagę i żywe zainteresowanie gości pochłaniały wystawy: ”Rzemiosło jest sztuką’’ i „Budujemy fundamenty karier zawodowych” przygotowane przez Panie: Monikę Makowską i Monikę Jabłońską. Pierwsza wskazywała na oczywiste związki rzemiosła ze sztuką użytkową i sztuką w ogóle, na terapeutyczną moc sztuk plastycznych i rzemiosła artystycznego, co znajdowało wyraz w połączeniu motywów kubistycznych z akcentami wytwornej sztuki wizażu, mebli i archaicznych rekwizytów. Druga – poprzez połączenie symbolu puzzla i znaków ikonicznych podkreślała rolę naszej szkoły w budowaniu pomyślności osobistej i zawodowej naszych absolwentów. Zamykającym uzupełnieniem całości była prezentacja przygotowana przez Panią Magdalenę Misiak będąca ilustracją realizowanych w szkole projektów EFS: „Szansa na sukces” i "Europejska jakość w kształceniu zawodowym”.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje zaangażowanie uczennic i uczniów, którzy gremialnie i z niezwykłą powagą uczestniczyli w uroczystościach w kościele i szkole. Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu nauczycieli (Pani Monika Makowska, Pani Grażyna Jabłońska, Pani Sławomira Bętlewska, Pan Stanisław Domachowski) uczniowie stali się podmiotem wspólnych działań, poczuli się potrzebni, zauważeni i bardzo ważni dla nas.
W tym szczególnym dniu uczniowie uczestniczyli w quizie historycznym o naszej szkole. Każda klasa zdobywała puzzel do układanki, która tworzyła scenografię do klasowych zdjęć. Zwieńczeniem działań było stworzenie puzzla z hasłem – współpraca oraz wspólna degustacja tortu okolicznościowego dzielonego Przez Panie: Adelę Przybyszewską i Marzenę Klimowską; tort został ufundowany przez Pana Pawła Osieckiego Dyrektora Auchan w Płocku.
Uczniowie tutorzy - odpowiedzialni za recepcję - pod opieką Pań: Edyty Kotkowskiej – Raczyńskiej, Agnieszki Krukowskiej, Justyny Berlińskiej i Joanny Maliszewskiej obdarowali uczestników jubileuszu monografią Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości w Płocku, publikacją autorstwa dr hab. Zofii Kuźniewskiej profesor Akademii Mazowieckiej w Płocku; wśród innych podarunków znalazł się zaprojektowany przez młodzież z klas technikum reklamy model komunikacji w języku porozumienia bez przemocy Marshalla Rosenberga.
Szczególnie dziękuję Paniom: Beacie Szwęch, Edycie Kotkowskiej – Raczyńskiej, Jowicie Rudzińskiej i Reginie Sałkowskiej za pomoc w pozyskaniu sponsorów; Pani Agnieszce Szczepaniak i wszystkim pracownikom obsługi za ogrom pracy wykonanej w związku z przygotowaniami do uroczystości; Paniom: Sławomirze Kubiszewskiej i Jowicie Rudzińskiej, i Panu Jakubowi Krasce za przygotowanie i dystrybucję zaproszeń. Dziękuję wszystkim pracownikom za trud w układaniu puzzla naszej szkolnej rzeczywistości.
To wyjątkowe spotkanie pokoleń przypomniało, jak ważna jest wspólnota, komunikacja, współpraca i pielęgnowanie przyjętych wartości, które łączą ludzi bez względu na upływający czas. Dziękuję wszystkim za uważną obecność.
Post scriptum
Spieszę uspokoić wszystkich, których nie wymieniłem z imienia i nazwiskam, a na to z całą pewnością zasłużyli; w przyszłym roku szkolnym przygotujemy kapsułę czasu i umieścimy w niej listy imienne wszystkich osób zasłużonych, i nagłośnimy ich zasługi w mediach społecznościowych.
Henryk Cichecki – dyrektor szkoły